Praca jako stylistka paznokci

praca stylistka paznokci zarobki

Stylizacja paznokci w ostatnich latach zyskała wielką popularność, a osoby wykonujące zabiegi manicure przestały być nazywane manikiurzystkami a stylistkami paznokci. Prawda, że brzmi bardziej fachowo? Dzisiaj opowiem Wam jak wygląda praca jako stylistka paznokci ze swojego już prawi rocznego doświadczenia.

Interesujesz się paznokciami, sama wykonujesz zachwalane przez znajomych piękne paznokcie, nawet próbujesz swoich sił w zdobieniach. To jest chyba najpopularniejsza droga do zawodu stylistki paznokci. Tak to wyglądało właśnie w moich wypadku i często zdarza się, że dziewczyny postanawiają przenieść swoją pasję w realny zawód i zarobek.

Praca stylistki paznokci bez wykształcenia i doświadczenia

Obecnie do wykonywania zawodu stylistki paznokci nie jest wymagane ukończenie kierunkowej szkoły zakończonej egzaminem potwierdzającym umiejętności. Taka sytuacja sprzyja wszystkim miłośniczkom paznokci, ponieważ akurat na takim stanowisku moim zdaniem najważniejsza jest praktyka. Oczywiście nie mówię tutaj, że dostaniecie łatwo pracę bez jakichkolwiek kursów i bazując jedynie na praktyce wykonywania sobie paznokci przez kilka lat.

Jeżeli na poważnie myślicie o rozpoczęciu pracy jako stylistka paznokci, koniecznym jest wybranie się na chociaż jeden kurs. Poprawna technika jest w tym zawodzie bardzo ważna i same zobaczycie jak jej poznanie może ułatwić i przyśpieszyć Wasza pracę. Więcej na temat tego czy warto pójść na kurs stylizacji paznokci przeczytacie tutaj.

praca stylistka paznokci

Stylistka paznokci – CV

Zastanawiacie się co można umieścić w CV szukając swojej pierwszej pracy i nie mając żadnego doświadczenia w tym zawodzie? Rok temu też miałam ten sam problem. Nie mając doświadczenia na takim stanowisku trzeba wyróżnić się swoją pasją, to przecież ona skłoniła nas do podjęcia tego kroku. Niezwykle przydatny może tutaj być Instagram na którym dzielicie się swoimi stylizacjami. To jest w pewnym sensie Wasze portfolio. Dzięki temu Wasz potencjalny pracodawca może zobaczyć estetykę Waszych prac, wykonanie i co najważniejsze, że naprawdę się tym interesujecie.

A co w przypadku kiedy nie posiadacie konta na Instagramie i nie macie żadnych zdjęć Waszych prac? Tu niestety nie ma od tego ucieczki. Przeglądając oferty pracy w 98% przypadków oprócz CV pracodawcy wymagają min 3 zdjęcia wykonanych prac. Jeżeli nie prowadzicie Instagrama warto pomyśleć o miejscu w sieci gdzie pokażecie swoje prace. Jeżeli nie jesteście przekonane do Instagrama koniecznym jest posiadanie zdjęć swoich prac. Dlatego fotografujcie swoje prace i gromadźcie zdjęcia.

Stylistka paznokci – pierwsza praca

Kurs zrobiony, CV napisane, a Ty jesteś pełna zapału do pracy, co w takim razie dalej? Należy poszukać ofert pracy i wybrać miejsca do których wyślemy swoje CV. Akurat ta branża, jest na tyle łaskawa, że znalezienie pracy bez doświadczenia i bez przepracowania nawet kilku miesięcy jest możliwe. Wiele salonów już w ogłoszeniach zaznacza, że nie wymagają długich lat doświadczenia, a liczy się dla nich chęć do pracy i doskonalenia swoich zdolności. Takich miejsc moim zdaniem powinny szukać początkujące stylistki paznokci. W przypadku pierwszej pracy powinno się stawiać na to czego się możecie nauczyć a nie ile zarobić, zwłaszcza nie posiadając doświadczenia.

Pierwsza praca w karierze stylistki jest niezwykle ważna. To właśnie w tym miejscu możecie nauczyć się najwięcej. Nic tak nie buduje doświadczenia i doskonali umiejętności tak jak praktyka. Zwykle w miejscach, gdzie pracodawca nie wymagał doświadczenia, na początek da Wam czas na ćwiczenie zanim dopuści Was do klientów. To dla Was może być bogaty w doświadczenia czas, zobaczycie jak funkcjonuje salon. To doskonała okazja, żeby podpatrzeć jak inne stylistki radzą sobie z klientami i zobaczyć ich technikę pracy. Największym plusem to, że możecie ćwiczyć czas wykonywanie stylizacji, co jest chyba najważniejsze w całym tym zawodzie.

stylistka paznokci pierwsza praca

Rozmowa rekrutacyjna stylistki paznokci

Warto opowiedzieć Wam jak taka rozmowa może przebiegać, o co możecie być zapytane i jak się na nią przygotować. W zawodzie stylistki paznokci od razu powiem, że rozmowa nie jest najważniejsza. To nie znaczy, że nie warto się na nią przygotować. Rekrutacja składa się zwykle z rozmowy i dnia próbnego, gdzie sprawdzane są Wasze faktyczne umiejętności, ale od początku.

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko stylistki paznokci ma na celu sprawdzenia, jaką jesteście osobą. W tej pracy niezwykle ważna jest otwartości i dobry kontakt z klientem. Dlatego osoby mające problem z kontaktami z ludźmi, małomówne nie sprawdzą się dobrze w tym zawodzie, a wręcz mogą się w nim męczyć. Uśmiech, żywe usposobienie oraz uprzejmość to krok do sukcesu w dostaniu pracy. W tym zawodzie trzeba też umieć być asertywnym i nie dać wejść sobie na głowę.

Na rozmowie pracodawca może Was zapytać o to jak długo wykonujecie paznokcie, jaka technika jest Waszą najmocniejszą stroną, czy lubicie wykonywać zdobienie, jeśli tak to jakie. Warto przejrzeć tez profile społecznościowe danego salonu, żeby posiadać na jego temat jakiekolwiek informacje.

Po pomyślnym przejściu rozmowy możecie zostać zaproszone na drugi etap jakim jest dzień próbny. W czasie takiego dnia wykonacie stylizacje modelce. Wiadomo każdy chce wypaść jak najlepiej, dlatego w tym przypadku nie zalecam pośpiechu. Moim zdaniem paznokcie powinnyście się wykonać jak najdokładniej potraficie niż byle jak ale szybko. Na wytrenowanie czasu macie jeszcze czas ;).

Stylistka paznokci zarobki

Długo zastanawiałam się czy poruszać tutaj temat zarobków w tym zawodzie, ponieważ nie da się ich dokładnie określić, mogą się ona różnić w zależności od miejsca, doświadczenia czy nawet pory roku. Postanowiłam jednak wspomnieć o kilku aspektach, ponieważ sama szukając pierwszej pracy szukałam takich informacji i niestety nie ma ich za dużo.

Jako początkująca stylistka jak już wspomniałam powinnyście kłaść nacisk na budowanie swojego doświadczenia, niż patrzeć na względy finansowe, co nie oznacza, że powinnyście się godzić na złe warunki płacowe.

Zarobki w tej branży trzeba przyznać są uzależnione w głównej mierze od klientek. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że stylistce proponuje się albo umowę zlecenie ze stawką godzinową lub umowę o pracę z stała podstawą oraz procentem od obrotów. Procent od obrotów to Wasza stawka, która dostajecie do stałej kwoty, uzależniona od ilości usług jakie wykonanie w danym miesiącu. Nie wspominam o dokładnej kwocie stałej podstawy ani o wysokości procentu, ponieważ stawki te zmieniają się i każdy salon pracuje na innych zasadach.

Ważna kwestią w zarobkach są klientki. Zgromadzenie swojej bazy stałych klientek jest trudnym zadaniem dla początkującej stylistki. Wynika to głównie z czasu wykonania usługi, czas to pieniądz, dlatego klientki np. wolą zapłacić więcej za usługę u doświadczonej stylistki i spędzić w salonie godzinę, niż zapłacić połowę ceny i spędzić tam dwie godziny. Dlatego tak ważnym jest skrócenie jak najbardziej czasu wykonania usługi a zarazem zachować wykonanie na najwyższym poziomie. Łatwo też przekalkulować swoją wypłatę: jedna klientka na dwie godziny a po skróceni czasu pracy w dwie godziny możecie już wykonać dwie usługi.

stylistka paznokci praca

Podsumowanie

Jak widzicie praca jako stylistka paznokci jest wiele aspektów, nie chciałam jednak zarzucać Was treścią, a podać kluczowe informacje. Jeżeli dany aspekt Was interesuje i szukacie na niego odpowiedzi, piszcie a stworzę na ten temat osobny wpis.

Cała treść artykułu została stworzona na podstawie mojego doświadczenia. Jeżeli macie z tą branżą zupełnie inne poświadczenia, koniecznie podzielcie się tym w komentarzach. Różne punkty widzenia i doświadczenia mogą pomóc naszym początkującym koleżankom, które trafią tu właśnie po informacje.

Jeżeli macie jakieś inne pytanie jak wygląda praca jak stylistka paznokci, śmiało piszcie.

13 Replies to “Praca jako stylistka paznokci”

 1. Taka praca jest bardzo trudna i wymaga precyzji 🙂

  1. Zgadzam się, precyzja i cierpliwość są tu najważniejsze 😉

 2. Fajne zdjęcia do tego wpisu 🙂 Zgadzam się, że praca stylistki paznokci jest ciężka, na szczęście pozwala też na kreatywność 🙂

 3. Precyzja to druga nazwa tej pracy.

 4. Ja nigdy nie miałam cierpliwości do zdobienia paznokci.

 5. Podziwiam. Ja nie lubię ”grzebać” się w paznokciach, włosach itp.

 6. Ja nie mam cierpliwości do robienia paznokci, brakuje mi precyzji i zbyt szybko się denerwuję oraz zniechęcam. Trzeba mieć do tego dar i talent 😉

 7. Dla mnie niektóre zdobienia są jak dzieła sztuki, wiec chylę czoła przed każdą dobrą stylistką paznokci.

 8. Totalnie się nie znam na paznokciach! Podziwiam bardzo stylistki paznokci, które czarują takie cuda, że głowa mała. Swoją drogą bardzo ważną rzecz zawarłaś w poście – o tym CV i o tym co wpisać, szukając pierwszej pracy! To chyba zawsze sprawia trudność!

  1. Misskejtes says:

   Na początku swojej drogi też miałam z tym problem, dlatego myślę, że takie informacje mogą być przydatne dla innych dziewczyn 😉

 9. Ja chcialabym dowiedziec sie, czy zatrudniajac sie w salonie musze miec swoj sprzet? Np frezarke, czy pedzelki do zdobien? Spotkalam sie z tym na jednej rozmowie i kobietka twierdzi ze tak jest w kazdym salonie.

  1. Misskejtes says:

   Nigdy się z czymś takim nie spotkałam i nawet o tym nie słyszałam.

Dodaj komentarz